Koľko rokov má môj psík?

Vždy, keď počujem pojem „psie roky“, spomeniem si na nášho prvého psíka (ktorého si ja pamätám). Bol to veľký Nemecký ovčiak Rita. Staré sme boli v podstate rovnako, vyrastali sme odmala bok po boku. Lenže kým ja som mala energie na utekanie stále viac, Rita mi pomaly prestávala stíhať. Pýtala som sa ako je to možné a dedko mi to vysvetlil celkom jasne: „Vynásob si jej vek krát 7 a uvidíš, koľko rokov má naozaj.“ Keď som zistila, že môj psík má 56, začala som sa k Rite správať ako k správnej paničke v najlepších rokoch – s rešpektom a obdivom – a o každý náš spoločný nový deň s väčšou a väčšou láskou.

Tento dobre známy vzorec je však len zjednodušená verzia výpočtu skutočných psích rokov. Ako vznikol nie je celkom známe, ale mohlo by ísť o štatistický údaj, založený na skúmaní priemerného veku človeka a psa, cca 70:10 rokov.

V skutočnosti však ide o výpočet oveľa komplikovanejší, závisiaci od viacerých faktorov. Psy, na rozdiel od ľudí, úplne fyzicky aj psychicky dospejú už počas prvých dvoch rokov svojho života. Napríklad psík veľkosti stredného plemena má po prvom kalendárnom roku 14 ľudských rokov a po dvoch kalendárnych rokoch života dosiahne ľudský vek 22 rokov.

Vek Vášho psíka si môžete vypočítať podľa nasledujúcej tabuľky:

Okrem toho však veľkú roľu zohráva aj genetická predispozícia konkrétneho plemena. Sú veľké aj malé plemená, ktoré sa dožívajú až 15 ľudských rokov.

Môže sa stať, že chcete odhadnúť vek psíka, ktorého rok narodenia z nejakého dôvodu nepoznáte (či už je útulkáč alebo si len skracujete čas pri venčení odhadovaním veku ostatných okoloidúcich psíkov :D). Staršieho psíka je možné pri niektorých plemenách naoko rozoznať podľa šedivej srsti či zníženej aktivity. Ak máte možnosť pozrieť sa bližšie, určite aj podľa chrupu – bližší popis nájdete na nasledujúcom obrázku:

Vo všeobecnosti sú prejavy vyššieho veku u psa nasledovné:

  • Znížená aktivita, viac spánku a nižšia intenzita pohybu
  • Slabnutie svalov a kostí
  • Strata sluchu a videnia
  • Nadváha (energetická potreba starších psov je o 35% nižšia)
  • Slabnúci imunitný systém vedúci k rôznym ochoreniam
  • Zhrubnutie a stmavnutie pokožky, ktorá je menej elastická, šedivé chlpy
  • Artritída, dysplázia a iné ochorenia kĺbov
  • Strata zubov
  • Poruchy trávenia a vylučovania
  • Srdcové ochorenia a diabetes

Z výskumov vyplynulo, v istých fázach života majú ľudia a psy k sebe veľmi blízko. Zatiaľ čo v období puberty a stredného veku psov a ľudí sú epigenetické hodiny vo veľkom nesúlade, šteniatka a deti a takisto starší ľudia a starší psy majú podobný vývoj. Tento ukazovateľ je napríklad identický pre 9-mesačné bábätko a 7-týždňové šteniatko a tak isto sú zhodné epigenetické hodiny 70-ročného človeka a 12-ročného labradora.

Deana G.

Deana G.

Spoluzakladateľka PUPPYBOX.SK