Ktoré potraviny sú pre psa toxické

Ktoré potraviny sú pre psa toxické?

Určite poznáte ten pocit, keď si pripravujete jedlo a Váš psík zrazu chodí okolo Vás, vrtí chvostom a upína pohľad najkrajšími šteniatkovskými očami, aby ste mu niečo hodili. Určite nie je nič zlé na tom ak raz za čas podľahnete a dáte mu kúsok z Vášho jedla,  no bacha, aby ste mu nevhodnými potravinami nespôsobili vážne zdravotné problémy. V tomto článku sa preto dozviete, ktoré potraviny sú nevhodné pre psy.

Čokoláda:

Čokoláda je jedna z najnebezpečnejších potravín pre psy. Obsahuje totižto látky nazývané metylxantíny, ktoré stimulujú metabolický proces psa. Už pri konzumácií malého množstva môže spôsobiť hnačky, zvracanie, no pri veľkom množstve dokonca záchvaty až smrť.

Zmrzlina:

Aj keď ste určite už miliónkrát na sociálnych sieťach videli psíka ako oblizuje nanuk alebo zmrzlinu.. v skutočnosti ju nesmie! Ak chcete psíkovi dopriať osviežujúcu pochúťku, zmrazte jahody, maliny či iné vhodné ovocie a podávajte. V našom Treat boxe nájdete formičku spolu s receptami na mrazené dobroty pre psíkov. https://puppybox.sk/produkt/treat-box-krabicka-plna-dobrot/

Xylitol:

Xylitol je látka, ktorá sa nachádza v cukrovinkách, žuvačkách, zubných pastách či pečive. U psa môže spôsobiť pokles cukru v krvi i dokonca zlyhanie pečene.

Alkohol:

Alkohol vplýva na psov rovnako ako na ľudí. Len malé množstvo alkoholu môže spôsobiť zvracanie, hnačky, problémy s koordináciou, problémy s dýchaním, kómu alebo dokonca smrť. A čím je váš pes menší, tým to môže byť horšie.

Varené kosti:

Pokiaľ ide o varené kosti, existuje veľké nebezpečenstvo , ktoré spôsobuje ľahké štiepenie kúskov pri žúvaní. Naopak, surové kosti sú vhodné na výživu, elimináciu zubného povlaku a posilnenie ďasien. V našom e-shope nájdete prírodnú šunkovú kosť Serrano od španielskej značky Mediterranean Natural vo veľkosti M a L. https://puppybox.sk/produkt/serrano-mega-meaty-ham-bone-obria-sunkova-masova-kost-550g/

Káva, čaj a iné kofeínové nápoje:

Kofeín sa bežne nachádza v káve, čaji, kakau, guarane či ako prísada v nealkoholických nápojoch a liekoch. U psov dokáže zrýchliť srdcovú frekvenciu a stimulovať nervový systém. Do dvoch až štyroch hodín po konzumácii kofeínu môže pes pociťovať nepokoj, nadmerný smäd, nedostatok kontroly nad močovým mechúrom, zvracanie a hnačky.

Soľ a cukor:

Príliš veľa soli môže viesť k otrave sodíkovými iónmi a spôsobiť zvracanie, hnačky, depresie, trasenie, zvýšenú teplotu, záchvaty alebo dokonca smrť. Príliš veľa cukru u Vášho psa môže viesť k zubným problémom, obezite alebo dokonca cukrovke.

Cibuľovité rastliny – cibuľa, cesnak, pór, pažítka….

Psy by rozhodne nemali konzumovať cibuľu, cesnak, pór a ani pažítku. Môžu spôsobiť anémiu či iné vedľajšie účinky ako slabosť, kolaps či bledé ďasná. Pozor, otrava pri týchto typoch potravín môže mať oneskorené účinky. Ak vás pes niečo zjedol, sledujte ho niekoľko dní.

Nezrelé ovocie, kôstky, jadierka a semená:

Plody , ktoré obsahujú kôstky, jadierka či semená, môžu veľmi rýchlo zablokovať črevá Vašeho miláčika. Kôstky tiež obsahujú malé množstvo kyseliny kyanovodíkovej, ktorá je je jedovatá aj pre ľudí aj pre psy.

Hrozno, hrozienka:

Už z malého množstva dokáže váš psík náhle ochorieť či mu dokonca hrozí zlyhanie obličiek.

Avokádo:

Jedno z najobľúbenejších ľudských jedál obsahuje látku persín, ktorá sa nachádza v listoch, semenách, kôre a rovnako aj v plodoch. Príliš veľká dávka, v tomto prípade konzumácia avokáda môže spôsobiť hnačku a zvracanie.

Makadamiové orechy:

Konzumácia čo i len malého množstva makadamiových orechov môže byť pre vášho psa smrteľné. Medzi príznaky patria trasenie, zvracanie, zvýšená teplota…

Toxické potraviny pre psa

A ČO AK NIEČO ZJE ?

Najlepším spôsobom ako zabezpečiť aby Váš miláčik nezjedol potraviny, ktoré sú pre psa toxické je držať ich mimo dosahu. Čo robiť ak Váš pes predsa zje niečo škodlivé ? Okamžite volať veterinárovi, ktorý nadstaví liečbu v závislosti od príznakov a typu jedla ktoré skonzumoval. Hlavne neliečte psa liekmi pre ľudí, môže to mať fatálne následky.

Viac informácií nájdete v YT videu:https://www.youtube.com/watch?v=Hitw9XgLXk0